Інформація для авторів
ПРОЦЕС ПОДАННЯ МАТЕРІАЛІВ
Перелік матеріалів, що подаються авторами до редакції:
- заявка на друк статті (відомості про авторів);
- стаття;
- рецензія на статтю (виключно доктора наук).
Паперовий варіант усіх вищезазначених документів надсилається листом на поштову адресу редакції (у 2 примірниках). Електронний варіант документів надсилається на електронну пошту редакції new_agro@ukr.net. Назвою файлу буде прізвище першого автора, транслітероване латиницею (напр. Petrov_Zaiavka; Petrov_Stattia; Petrov_Recenziia). Заявка на друк та стаття подаються у форматі Word; рецензія – повнокольорова сканер-копія.
Про отримання матеріалів та прийняття статті до розгляду, Редакція повідомляє кожного автора індивідуально листом на його електронну пошту. Датою надходження статті до редакції вважається дата отримання її паперового варіанта.
Кожен рукопис, надісланий до редакції журналу для публікації, насамперед переглядає редактор. На етапі попереднього розгляду він оцінює оригінальність роботи, її загальний науковий рівень, грамотність викладу, відповідність проблематиці видання, а також перевіряє текст через систему Антиплагіат. Рукописи, які відповідають напряму видання, основним критеріям наукової якості та повного технічного оформлення, підлягають науковому рецензуванню.
Статті, що не відповідають наведеним нижче вимогам та інструкціям, повертаються автору (-ам) із рекомендаціями на доопрацювання. У разі відмови автора (-ів) усунути недоліки чи їхнього не усунення у визначений термін співпраця з автором (-ами) з приводу публікації матеріалів припиняється.
Редакція залишає за собою право змінювати назву статті, скорочувати її обсяг, вносити редакційні правки (технічне, літературне та наукове редагування). Редакція не роз’яснює позицію членів редакційної колегії щодо причин відхилення статті. Редакція має право відмовити в публікації поданих матеріалів.
Рубрики журналу:
- Агрохімія та ґрунтознавство
- Землеробство
- Захист рослин
- Рослинництво
- Переробка та зберігання продукції рослинництва
- Селекція та насінництво
- Біотехнологія
- Кормовиробництво та луківництво
- Плодівництво, овочівництво, баштанництво та виноградарство
- Біоенергетика та біопаливо
- Сільськогосподарські меліорації
- Методика проведення досліджень