КРАВЧЕНКО Ю.А.

Вплив вологості ложа для пророщування насіння проса лозовидного (Panicum virgatum L.) на інтенсивність його проростання

Мета. Дослідження впливу вологості ложа в процесі пророщування насіння проса лозовидного (Panicum virgatum L.) на інтенсивність його проростання. Методи. Лабораторний, аналітичний та статистичний. Результати. Доведено, що ступінь зволоження ложе для пророщування насіння впливає на інтенсивність його проростання. Найінтенсивніше воно проростало за вологості ложе від 20 до 30 мл води на одну кювету. На 11-й добу після сівби за вологості 20–25 мл/кювету води отримано 15–16 сходів, а за вологості 30 мл/кювету води – 17 сходів або відповідно 88–89 % та 89 % від загальної кількості пророслого насіння. Збільшення кількості води до 35 мл та зменшення до 15 мл на кювету кількість насіння, що проросло зменшилася. Аналогічні результати отримано й щодо інтенсивності проростання насіння проса лозовидного в інші доби обліку. Фактично на 20-у добу після сівби було отримано сходи з усього насіння, яке здатне проростати. З’ясовано, що як недостатнє, так і надмірне зволоження ложа за пророщування насіння проса лозовидного впливало на інтенсивність його проростання, але не було вирішальним для значного зниження стану спокою насіння та збільшення кількості проростків. Висновки. Ступінь зволоження ложе для пророщування насіння впливає на інтенсивність його проростання. Найінтенсивніше воно проростало за вологості ложа від 20 до 30 мл води на одну кювету.

Влияние влажности ложа для проращивания семян проса лозовидного (Panicum virgatum L.) на интенсивность его прорастания

Цель. Исследование влияния влажности ложа в процессе проращивания семян проса лозовидного (Panicum virgatum L.) на интенсивность его прорастания. Методы. Лабораторный, аналитический и статистический. Результаты. Доказано, что степень увлажнения ложе для проращивания семян влияет на интенсивность его прорастания. Наиболее интенсивно они прорастали при влажности ложе от 20 до 30 мл воды на одну кювету. На 11-й день после посева при влажности 20–25 мл/кювета воды получено 15–16 всходов, а при влажности 30 мл/кювета воды – 17 всходов или соответственно – 88–89 и 89 % от общего количества проросших семян. Увеличение количества воды до 35 мл/кювета и уменьшения до 15 мл/кювета количество проросших семян уменьшилось. Аналогичные результаты получены по интенсивности прорастания семян проса лозовидного в другие дни учета. Фактически на 20-й день после посева было получено всходы всех семян, которые способны прорастать. Выяснено, что, как недостаточное, так и избыточное увлажнение ложа при проращивании семян проса лозовидного влияло на интенсивность их прорастания, но не было решающим для значительного снижения состояния покоя семян и увеличение количества проростков. Выводы. Степень увлажнения ложе для проращивания семян влияет на интенсивность его прорастания. Наиболее интенсивно они прорастали при влажности ложе от 20 до 30 мл воды на одну кювету.

Качество семян сахарной свеклы в зависимости от агротехнических приемов их выращивания

Цель. Изучение особенностей формирования качества базисных семян сахарной свеклы в зависимости от агротехнических приемов их выращивания в условиях неустойчивого увлажнения правобережной части Центральной Лесостепи Украины. Методы. Полевой, лабораторный, аналитический и статистический. Результаты. Установлено, что всхожесть и доброкачественность семян существенно зависят от влажности почвы в период выращивания семенников, сроков их скашивания и созревания семян на семенниках в валках. Создание оптимального водного режима в период вегетации семенников, путем внесения в почву перед их посадкой абсорбента Теравит Супер, обеспечивало повышение урожайности семян ЦМС компонента и закрепителя стерильности на 0,31–0,32 т/га, всхожести семян – на 5–10 %. Установлено, что доброкачественность семян зависит от сроков их сбора. В случае сбора семян слишком рано или обмолота преждевременно засохших семенников доброкачественность их уменьшалась на 6–10 % по сравнению с семенами, собранными в оптимальные сроки. Созревание семян на стеблях в валках обеспечивало существенное повышение его всхожести и доброкачественности. Выводы. Эффективными способами получения высококачественных базовых семян сахарной свеклы в процессе их формирования является создание благоприятных условий для цветения компонентов скрещивания, созревания семян и обеспечения растений влагой в течение всего периода вегетации, что способствует повышению его урожайности и качества.

Якість насіння буряків цукрових залежно від агротехнічних прийомів їх вирощування

Мета. Вивчення особливостей формування якості базисного насіння буряків цукрових залежно від агротехнічних прийомів їх вирощування в умовах нестійкого зволоження правобережної частини Центрального Лісостепу України. Методи. Польовий, лабораторний, аналітичний та статистичний. Результати. Встановлено, що схожість і доброякісність насіння істотно залежать від вологості ґрунту в період вирощування насінників, термінів їх скошування і дозрівання насіння на насінниках у валках. Створення оптимального водного режиму в період вегетації насінників, шляхом внесення в ґрунт перед їх посадкою абсорбенту Теравіт Супер, забезпечувало підвищення врожайності насіння ЦЧС компонента та закріплювача стерильності – на 0,31–0,32 т/га, схожості насіння – на 5–10 %. Встановлено, що доброякісність насіння, залежить від термінів їх збирання. У разі збирання насіння занадто рано або передчасно засохлих насінників доброякісність їх зменшувалася на 6–10 % порівняно з насінням, зібраним в оптимальні строки. Дозрівання насіння на стеблах у валках забезпечувало істотне підвищення його схожості та доброякісності. Висновки. Ефективними способами одержання високоякісного базисного насіння буряків цукрових у процесі його формування є створення сприятливих умов для цвітіння компонентів схрещування, дозрівання насіння та забезпечення рослин вологою впродовж усього періоду вегетації, що сприяє підвищенню його врожайності та якості.